Czy aloes wspomaga proces odchudzania?

Aloes należy do sukulentów, czyli roślin, które przystosowały się do życia w otoczeniu, w którym brakuje wody, w związku z czym wykształciły specjalną tkankę przeznaczoną do gromadzenia płynów. Ma on wiele cennych zastosowań medycznych i kosmetycznych, a jego cudowne właściwości są znane już tysięcy lat. Powinny po niego sięgnąć m.in. osoby, które chciałyby zgubić nieco zbędnych kilogramów i poprawić wygląd swojej sylwetki. Jakie jest zastosowanie aloesu w odchudzaniu? Kiedy jeszcze może być przydatny? Informacje na ten temat znajdziesz w naszym tekście.

W jaki sposób aloes pomaga w odchudzaniu?

Aloes może pomóc w odchudzaniu na kilka sposobów. Przede wszystkim w znaczny sposób przyspiesza on metabolizm i to na każdym poziomie. Dzięki temu rośnie zapotrzebowanie na kalorie, co oznacza, że możemy więcej jeść bez szkody dla sylwetki, zwiększa się też zapotrzebowanie na spożywanie białka. Ponadto, aloes działa oczyszczająco na organizm – usuwa zalegające złogi i toksyny z jelit oraz komórek. Pozwala to pozbyć się problemów natury trawiennej, takich jak wzdęcia czy zaparcia. Specjaliści twierdzą, że pierwsze efekty kuracji aloesem można zobaczyć już po dwóch tygodniach.

Oczywiście aloes w diecie ma działanie wspomagające i należy połączyć z innymi metodami mającymi na celu poprawienie wyglądu swojej sylwetki, takimi jak odpowiednie odżywianie oraz aktywność fizyczna – dopiero wtedy uda nam się osiągnąć zadowalające rezultaty.

W jakiej formie najlepiej spożywać aloes?

Aloes jest dostępny w różnych postaciach. Jedna z nich to napoje aloesowe, których w sklepach znajdziemy naprawdę szeroki wybór. Z góry warto wykluczyć te, które aloesowe są tylko z nazwy, a w praktyce ta roślina stanowi tylko niewielki element ich składu. Należy uważać również na produkty o dużej zawartości cukru, aromatów i barwników. Najlepiej wybrać sok z aloesu 100%, który dostępny jest w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością. Przed jego nabyciem koniecznie powinieneś zapoznać się również z etykietą.

Innym sposobem na spożywanie aloesu jest samodzielne wyciśnięcie miąższu z posiadanej w domu rośliny. W ten sposób można zrobić domowy sok lub nalewkę na bazie aloesu, choć popularne jest także stosowanie miąższu zewnętrznie. Do tego celu nadaje się aloes starszy niż 2 i młodszy niż 5 lat. Lepiej, aby nie była to roślina hodowana w zanieczyszczonym miejscu, takim jak balkon w centrum dużego miasta.

Jak spożywać produkty na bazie aloesu, żeby schudnąć?

W jaki sposób pić napoje z aloesu, aby schudnąć? Wskazana dawka dla osoby dorosłej to początkowo jedna łyżka dziennie, po tygodniu można dodać kolejną. Z czasem te ilości można zwiększać – warto obserwować swój organizm i kontrolować, czy dobrze się czujemy. Sok z aloesu dobrze wymieszać z wodą. Bardzo ważne jest, aby pić go na czczo, przed posiłkiem, ponieważ wtedy lepiej się wchłania. Instrukcje dotyczące częstotliwości przyjmowania soku z aloesu i zalecanych ilości znajdziesz także na opakowaniach poszczególnych produktów.

Aloes – roślina o szerokim spektrum zastosowań. W jaki jeszcze sposób wpływa na nasze zdrowie?

Oczywiście właściwości odchudzające aloesu to nie jedyna jego zaleta. Oprócz tego wpływa on na ludzki organizm na wiele innych sposobów. Ta roślina wspomaga m.in. działanie wątroby – sprawia, że szkodliwe substancje, takie jak ciężkie metale, są usuwane z organizmu szybciej i bardziej sprawnie. Ponadto, sok z aloesu usuwa pochodzące ze spalonych komórek tłuszczowych toksyny. Ten napój wspiera też funkcjonowanie całego układu pokarmowego – łagodzi występujące w nim procesy zapalne, działa przeciwwrzodowo i przyspiesza gojenie nadżerek. Dlatego zaleca się jego stosowanie przy schorzeniach, takich jak biegunka, zaparcia oraz zapalenia jamy ustnej i jelit.

Napoje aloesowe wpływają też bardzo pozytywnie na odporność – pobudzają reakcje obronne organizmu oraz dostarczają do niego duże ilości witamin i minerałów. W związku z tym po sok z tej rośliny warto sięgnąć zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy to jesteśmy szczególnie narażeni na wystąpienie różnego rodzaju infekcji. Aloes obniża też ciśnienie krwi, pomaga utrzymać prawidłową równowagę kwasowo-zasadową organizmu oraz odnawia jego prawidłową florę bakteryjną.

Stosuj aloes nie tylko wewnętrznie, ale też zewnętrznie!

Aloes można stosować nie tylko wewnętrznie, lecz także zewnętrznie. W tej formie jest pomocny na różnego rodzaju problemy ze skórą. M.in. przyspiesza gojenie oparzeń, nawilża, wspomaga leczenie trądziku, zmniejsza obrzęki i opuchliznę oraz rozjaśnia przebarwienia i zmniejsza widoczność blizn. Aloes można wykorzystać też jako naturalny kosmetyk do włosów. Wyciśnięty z aloesu miąższ może pełnić funkcję naturalnego kremu, maseczki, maski na włosy lub bazy pod olej. Z pewnością znajdziesz dla niego zastosowanie w swojej kosmetyczce!

Czy kuracja aloesowa jest dla każdego? Kto powinien z niej zrezygnować?

Choć napoje z aloesu i ta roślina w innych postaciach to samo zdrowie, nie powinniśmy po nią sięgać bezrefleksyjnie. Nie dla każdego aloes będzie dobrym wyborem. U niektórych mogą pojawić się skutki uboczne jego stosowania, takie jak biegunki, wzdęcia, zaparcia, alergie, zachwianie równowagi elektrolitowej czy problemy z witaminami. Zdarza się, że aloes działa jak środek przeczyszczający lub powoduje wręcz zbyt duże spadki wagi. Dlatego podczas przyjmowania preparatów na bazie tej rośliny warto kontrolować swój organizm i zwracać uwagę na wszelkie zmiany w jego funkcjonowaniu. Ponadto, stosowanie aloesu powinno odbywać się na zasadzie kuracji, a nie stałego elementu diety.