Dlaczego warto nurkować?

Każda aktywność fizyczna w życiu człowieka ma sens, a już w szczególności ta, która poza zdrowiem poprawia również samopoczucie. Znakomitym, lecz nieco niszowym hobby, a zarazem sportem jest nurkowanie, czyli przebywanie pod wodą w kontrolowanych warunkach i zawsze przy wykorzystaniu profesjonalnego sprzętu zapewniającego bezpieczeństwo i komfort. W Polsce aktywność ta ma niską popularność głównie ze względu na małą liczbę dostępnych akwenów wartych uwagi, a jeśli już takie są – to niestety wymagają mnóstwa zaangażowania w poszukiwaniu. Nie powinna zatem dziwić największa popularność nurkowania w krajach bardzo ciepłych i wypoczynkowych. Poznajmy korzyści nurkowania oraz jego podstawy i wszelkie inne zalety.

Podstawy nurkowania

Nurkowanie to aktywność wybierana z różnych powodów. Dla jednych osób jest to bliskość obcowania z naturą, dla innych chęć zażycia ryzyka i adrenaliny, a dla jeszcze innych – sposób na poprawę swojego zdrowia. Świat widziany z głębin mórz, jezior czy też rzek prezentuje się zjawiskowo, a widok ten corocznie przyciąga setki osób prawdziwie zainteresowanych tą aktywnością.

Podstawy nurkowania są bardzo proste. Pierwszą czynnością, którą musimy koniecznie wykonać, jest nabranie wprawy w bliskim kontakcie z wodą. Najlepiej jest wybrać się na basen i spędzić tam kilka godzin, aby nabrać szacunku do wody i nieco się z nią oswoić. Warto również otworzyć oczy. Mimo iż pewnie wiele osób przeraża myśl otwarcia oczu pod wodą, to naprawdę nie ma się czego bać – efekt bólu po wyjściu na powierzchnię przejdzie dość szybko.

Drugi etap jest nieco bardziej angażujący. Należy zadzwonić do najbliższego obiektu oferującego lekcje nurkowania i zapisać się na kurs lub skorzystać z sesji próbnych. Warto to zrobić z kilku powodów. Pierwszym jest bezpieczeństwo, które pod wodą jest stale w dużym zagrożeniu, i należy je traktować absolutnie priorytetowo. Drugą, nie mniej istotną kwestią jest zapoznanie się z otoczeniem i dokładne sprawdzenie efektów nurkowania. Teoria teorią, lecz praktyka praktyką – nie zawsze nasze wyobrażenia na temat danego sportu pokrywają się z prawdą w życiu realnym.

Kurs nurkowania

Kursy nurkowania Open Water Diver PADI (OWD) upoważniają do nurkowania na otwartych wodach, czyli w praktyce do tego, czego oczekują wszyscy pasjonaci tego sportu, na głębokości około 18 metrów. Istnieje jednak jego bardziej zaawansowana wersja, mianowicie AOWD, czyli Advanced Water Diver PADI umożliwiająca nurkowanie na głębokości aż 30 m. Poza organizacją PADI znajdziemy także wiele innych, które są jednak mniej popularne, tym samym zawsze warto zdecydować się na sprawdzoną i pewną organizację PADI – Professional Association of Diving Instructors.

Szkolenie zajmuje przeważnie do 5 dni i obejmuje część teoretyczną i praktyczną. Co ciekawe, nowoczesne ośrodki szkoleniowe udostępniają pomoce naukowe w formie e-learningu, dzięki czemu możemy zyskać całą wiedzę teoretyczną bez konieczności wychodzenia z domu. Część praktyczna obejmuje zajęcia basenowe, gdzie sprawdzimy w praktyce działanie sprzętu do nurkowania, porozmawiamy z instruktorem i będziemy naśladować ruchy jego ruchy zarówno już w wodzie, jak i „na sucho”. W kolejnej części kursu przejdziemy do nurkowania na wodach otwartych, które polega na pełnym zanurzeniu i sprawdzeniu naszych podstawowych umiejętności. Podobnie będzie w kolejnej części, czyli w teście teoretycznym. Średnio wykonuje się około 4 nurkowań, w tym jedno na pełne 18 metrów.

Sprzęt własny czy wypożyczony?

Wszystko oczywiście zależy wyłącznie od zasobności naszego portfela, lecz zawsze warto to dobrze obliczyć. Koszt pełnego oprzyrządowania nurka jest dość wysoki, a wypożyczenie – znacznie tańsze. Siłą rzeczy, jeśli będziemy nurkować raz w roku przez tydzień lub dwa tygodnie, to prawdopodobnie lepiej sprawdzi się wypożyczenie sprzętu na ten czas. Inaczej jest wtedy, kiedy planujemy nurkować wielokrotnie w ciągu roku lub gdy mieszkamy w dogodnej lokalizacji do nurkowania codziennego – wówczas warto zdecydować się na prywatny sprzęt umożliwiający nam bezpieczne nurkowanie. Należy jednak pamiętać o dobrych wyborach. Opisywany sport jest trudny i wymagający, a pole do popełnienia błędu dość wąskie, dlatego warto zasięgnąć języka i zapytać znawców o właściwe oprzyrządowanie.

Parę wartościowych rad dla początkujących nurków

W dniu nurkowania nie można pić alkoholu, nie wolno go spożywać także w dzień poprzedzający nurkowanie, gdyż alkohol może wywołać mdłości i przyczynić się do wypadku w najgorszym razie już pod wodą. Warto również iść na otwarte wody, będąc wyspanym i wypoczętym – tylko wtedy nie będziemy skupiać się na zmęczeniu i oddamy się w pełni oglądaniu podwodnego środowiska. Liczy się również jedzenie. Około 2 godzin przed nurkowaniem nie powinno się spożywać dużych i tłustych pokarmów, gdyż nie zdążą się strawić przed wejściem pod wodę, tym samym mogą wywoływać dyskomfort ze strony układu pokarmowego. Posiłek poprzedzający nurkowanie (np. 3-4 godziny przed) powinien być lekkostrawny i sprawdzony – nie decydujmy się na testowanie nowych smaków kilka godzin przed wejściem pod wodę.

Korzyści nurkowania – dlaczego warto nurkować?

Warto wiedzieć, że nurkowanie to taki sport, który potrafi w sobie rozkochać każdego. Sprawia radość odkrywaniem nowych terenów, zbliża do siebie uczestników nurkowania, a także pozwala na wielogodzinne oddanie się obserwacji fauny i flory podwodnej. Co więcej, wpływ nurkowania na odchudzanie jest również kwestią wartą uwagi. Po zejściu pod wodę nasz puls przyspieszy, a czynności życiowe razem z nim. Podniesie się poziom adrenaliny we krwi, a tym samym zwiększy się również ciśnienie i średnica najważniejszych tętnic i żył. Dzięki temu wpływ nurkowania na odchudzanie jest bardzo duży, gdyż spalamy wówczas dużo kalorii i to nie podczas nudnych czynności, a w trakcie wciągającej eksploracji podwodnego świata.