Jesienny trening

Dla prawdziwego sportowca z krwi i kości przerwa sezonowa nie istnieje. Osoby dbające o swoją sylwetkę i zdrowie w sposób ciągły i zorganizowany nie decydują się na przerwanie swoich starań, gdyż każdy dzień bez aktywności fizycznej może wywołać ogromne spadki. Niestety wraz z nastaniem niskich temperatur treningi na dworze stają się coraz trudniejsze. Chłód z każdym kolejnym dniem robi się coraz mniej komfortowy, a zapadający wcześnie zmrok nie nastraja pozytywnie. Warto jednak wiedzieć, że jesienny trening wcale nie musi tak wyglądać. Pomogą w tym nasze porady – w sam raz na jesienną słotę i ponurą pogodę.

Charakterystyka jesiennego treningu na powietrzu – trzeba zadbać o zdrowie!

Podczas jesieni należy bezwzględnie zadbać o swoje zdrowie, dopiero na drugim miejscu o właściwy komfort treningów. To bardzo istotne z kilku powodów. Po zachorowaniu będziemy zmuszeni do całkowitego odpuszczenia ćwiczeń minimum na kilka dni, częściej na kilka tygodni, co prowadzi do pewnych spadków, a przerwa jest nie do uniknięcia. Problemem jest także fakt, iż choroby bywają podstępne, a ich efekty mogą przyjść późno, lecz w bardzo nasilonym stopniu. Ma to największe znaczenie w przypadku osób starszych z obniżoną odpornością organizmu. Wirusy i bakterie dosłownie czyhają!

Niektórzy sportowcy praktykują również działania profilaktyczne, które zmniejszają ryzyko wystąpienia nieprzyjemnej choroby. Wielu z nich jesienią przyjmuje większą dawkę witaminy C lub pełen kompleks wszystkich witamin i minerałów. Jesienny trening trwa nie tylko na dworze, lecz także w kuchni. Warto zadbać o zbalansowaną dietę, wzbogacić ją o owoce oraz warzywa i zrezygnować z niektórych używek. Przy temperaturze poniżej zera nie wolno stosować kremów (zarówno na usta jak i na twarz) z dodatkiem wody. Woda zamarza w temperaturze poniżej zera i tym samym negatywnie wpływa na kondycję skóry, wywołując ból, zaczerwienienia i pęknięcia naczynek.

Jak ćwiczyć jesienią? Należy zawsze zacząć od rozgrzewki!

Jesienny trening zawsze należy zacząć od rozgrzewki, która rozbudzi mięśnie i nieco je „rozgrzeje”. Mięśnie już po kilku ruchach staną się bardziej ukrwione i dotlenione, co zapewni im większą elastyczność i wytrzymałość, a zarazem zmniejszy podatność na kontuzje. Mięśnie wówczas wyprodukują dużo ciepła podczas swojej pracy, a organizm będzie bardziej nastawiony na długi trening już o pełnej intensywności.

Liczba ćwiczeń rozgrzewających na każdą partię mięśniową jest bardzo duża, dlatego zawsze warto wykonać minimum jedno na każdą z nich. Przysiady bez obciążenia znakomicie rozgrzewają mięśnie czworogłowe ud, wspięcia na palce dotlenią łydki. Równie dobrze sprawdzą się wykroki – również bez dodatkowego obciążenia. Mięśnie klatki piersiowej i trójgłowe ramienia znakomicie rozgrzewa ćwiczenie w postaci pompek, brzuch zaś – tradycyjne brzuszki. Plecy i mięśnie dwugłowe ramienia można rozgrzać podciąganiem się na drążku lub jakimkolwiek innym elemencie. Zawsze dobrym wyjściem jest także bieg w miejscu i delikatny trucht. Trening na powietrzu zazwyczaj powoduje, że nie mamy do dyspozycji ciężarów, tym samym warto wybrać takie ćwiczenia rozgrzewające, które ich nie wymagają.

Dla zdrowia i komfortu – ubranie na jesienny trening

Jak ćwiczyć jesienią? Komfortowo i bezpiecznie! Ubrania na jesienny trening są w praktyce najważniejszym czynnikiem decydującym o naszej wygodzie. Zawsze należy zakładać ubrania wykonane z tkanin oddychających i termoaktywnych, odprowadzających pot na zewnątrz materiału, który tym samym nie pozostaje na powierzchni skóry. A jak wiemy, pot podczas odparowywania odbiera również ciepło ze skóry, tym samym obniżając jej temperaturę. W zimie jest to oczywiście niepożądane. Drugą kwestią jest fakt, iż materiały bawełniane nasiąkają potem i stają się lepkie, zimne i nieprzyjemne w dotyku. Jeśli stosujesz materiały termoaktywne, organizm stale utrzymuje swoją właściwą temperaturę.

Trening na powietrzu podczas jesieni z pewnością będzie również wietrzny. Warto zatem zastosować wiatroszczelną kurtkę, która nie przepuszcza powiewów wiatru i pozwala na komfortowy trening nawet podczas bardzo trudnych warunków pogodowych. Równie istotne są buty – koniecznie z membraną wodoszczelną, a także czapka na uszy, która również powinna dobrze odprowadzać pot na zewnątrz i nie wyziębiać głowy oraz zatok podatnych na infekcje.

Różnice między jesiennym a wiosennym treningiem

Wiosna i lato to dwie, zupełnie różne od siebie pory roku. Mogłoby się wydawać, że są bardzo do siebie podobne, patrząc wyłącznie przez pryzmat ogólnej temperatury. Różnice są jednak znacznie większe. Jesień jest bardziej ponura, słońce zachodzi za niskimi chmurami, panuje większa wilgotność względna, a powiewy wiatru docierające do nas z góry czy innych rejonów są chłodne i nieprzyjemne. Nocą różnice są jeszcze większe – temperatura spada poniżej zera. Wiosna jest zupełnie inna. Pogoda z dnia na dzień staje się coraz lepsza, ilość chmur maleje, a słońce przebija się zza nich praktycznie codziennie. Noc staje się coraz krótsza i mniej uciążliwa, wilgotność powietrza obniża się, a wiatr staje się cieplejszy i mniej irytujący.

Jesienny trening różni się od wiosennego między innymi ochroną. Wiosną można zacząć stosować cieńsze ubrania, czasami zrezygnować z czapki, a także nie obawiać się nagłych burz, deszczu lub silnych podmuchów chłodnego wiatru. Co więcej, osoby późno kończące pracę będą mogły ćwiczyć w godzinach wieczornych, gdy jeszcze jest jasno, gdyż dzień staje się coraz dłuższy i bardziej nastraja do treningów. Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli zależy nam na dobrych wynikach, należy ćwiczyć również w sezonie jesiennym. Mimo iż trening na powietrzu jesienią wydaje się trudny, to w dalszym ciągu jest w pełni wartościowy, ma również dobre efekty i poprawia zdrowie, samopoczucie oraz ciało. Oczywiście tylko wtedy, kiedy zadbamy o ubranie, rozgrzewkę i ochronę naszego zdrowia.