Kitesurfing

Kitesurfing króluje w świecie sportów! Jazda na falach morskich wraz z wiatrem zyskała w ciągu ostatnich lat mnóstwo fanów, którzy przemierzają świat w poszukiwaniu najlepszych warunków do zabawy na wodzie. Chcesz zacząć swoją przygodę z zapewniającą sporą dawkę adrenaliny aktywnością fizyczną? Świetnie! Sprawdź, jak na czym polega kitesurfing, jak zacząć i czy warto zapisać się na zajęcia dla początkujących!

Czym jest kitesurfing i na czym polega aktywny sposób na schudnięcie?

Początków kitesurfingu można doszukać się w tradycyjnym surfingu – sporcie, który od dekad gości na nadmorskich wybrzeżach i każdego roku przyciąga tysiące wielbicieli z całego świata. Na czym polega? Zasady są dość proste – poruszasz się na specjalnej desce po falach, jednocześnie trzymając się dedykowanego sportowi latawca. Przed wyruszeniem na wodę niezbędne jest zapięcie butów i przymocowanie trapezu, czyli uprzęży do tułowia. Po wypłynięciu z brzegu pokonywanie kolejnych metrów jest możliwe dzięki wiatrowi i falom – to one sprawiają, że możesz wzbijać się coraz wyżej w powietrze.

Kitesurfing – zalety

Popularność, którą cieszy się obecnie kitesurfing, nie jest przypadkowa – liczne zalety sprawiły, że w ciągu ostatnich lat sport wodny został pokochany przez tysiące osób na całym świecie. Jakie korzyści niosą za sobą wypady nad wodę? Przede wszystkim poprawę kondycji fizycznej! Jak każda inna aktywność fizyczna, tak i ta dyscyplina wpływa rewelacyjnie na wzmocnienie mięśni, przede wszystkim dzięki konieczności utrzymania równowagi i mocnego trzymania sprzętu. Efekt? Wyrzeźbione ciało i poprawa wydolności organizmu.

Kitesurfing to również rewelacyjny sposób na odstresowanie się po długich tygodniach spędzonych za biurkiem. Intensywne zaangażowanie, którego wymaga sport wodny, sprawia, że zapomnisz o codziennych problemach i zapewnisz sobie zdrową dawkę adrenaliny. Nie bez znaczenia jest również nauka samodyscypliny i możliwość przełamania strachu przed nieznanym. Będąc na wodzie, jesteś zdany sam na siebie, a tym samym uczysz się, jak radzić sobie samodzielnie w ekstremalnych sytuacji, tworząc niezapomniane wspomnienia, które zostaną z Tobą na całe życie.

Odchudzanie a sporty wodne

Najlepszy i pełen zabawy sposób na odchudzanie? Sporty wodne! Podobnie jak narciarstwo czy snowboarding, tak i kitesurfing intensywnie angażuje przede wszystkim mięśnie brzucha, nóg, ramion i grzbietu. A to wszystko dzięki nieustannej amortyzacji uderzeń podczas lądowania oraz trzymania latawca umożliwiającego poruszanie się wraz z powiewami wiatru. Co ciekawe, w trakcie zajęć kitesurfingu dla początkujących równie mocno pracują mięśnie szyi. Szacuje się, że już godzina spędzona na wodzie pozwala spalić nawet do 770 kalorii! Nic więc dziwnego, że wiele osób w trakcie odchudzania wybiera właśnie sporty wodne.

Kitesurfing – czy warto zacząć się uczyć?

Jeśli zastanawiasz się, czy kitesurfing jest dla Ciebie i czy warto zacząć naukę, to mamy odpowiedź – oczywiście, że tak! Jednym z głównych powodów jest fakt, że ten sport wodny jest praktycznie dla każdego. Nieważne ile masz lat, czy wcześniej coś trenowałeś – jedynym warunkiem jest dobry stan zdrowia, ponieważ kontuzje i niektóre schorzenia uniemożliwiają rozpoczęcie treningów. Przed zapisaniem się na lekcje kitesurfingu udaj się do swojego lekarza i porozmawiaj z nim o ewentualnych przeciwwskazaniach.

Kitesurfing to nie tylko aktywny sposób na schudnięcie, ale także na niezapomniane i pełne wrażeń wakacje w gronie rodziny oraz przyjaciół. Zamiast spędzać godziny na leżeniu na plaży wskocz do wody i ciesz się radością płynącą z przemierzania tafli morza lub jeziora na desce. I to wszystko przy jednoczesnej poprawie kondycji i zdrowia. Jak to możliwe? Jakikolwiek sport na świeżym powietrzu, szczególnie w okresie wiosenno-letnim, to doskonała okazja na dostarczenie organizmowi cennej witaminy D3 i wyrobienie mięśni.

Zapisując się na zajęcia z kitesurfingu dla początkujących, zyskasz grono nowych znajomych, a nawet przyjaciół, którzy zostaną z Tobą na całe życie. Turnusy dla amatorów sportu wodnego każdego roku przyciągają dziesiątki osób z całej Polski, a powszechnie wiadomo, że nic tak nie łączy ludzi jak wspólna pasja. Długie godziny spędzone i na wodzie, i na pracy pozwolą na zacieśnienie więzi oraz znalezienie partnerów do dalszych kitesurfingowych przygód i wyjazdów.

Kitesurfing dla początkujących – jak zacząć?

Postanowiłeś, że to kitesurfing jest sportem dla Ciebie i zastanawiasz się, jak zacząć? Pierwszym krokiem jest poznanie teorii dotyczącej bezpieczeństwa, idealnych warunków pogodowych czy odpowiedniego sprzętu. A skoro o nim już mowa – nie kupuj wszystkiego od razu. Niezbędne wyposażenie profesjonalnego kitesurfera kosztuje nawet kilka tysięcy, dlatego lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty nadmorskiej wypożyczalni. Gdy poznasz podstawy sportu, czas wyruszyć na wodę.

Początkowo będziesz ćwiczyć z małym latawcem – nauczysz się nim sterować, co znacząco ułatwi poruszanie się po falach. Kolejnym krokiem są próby kontroli nad dużym latawcem, a dopiero na końcu wskoczenie na deskę. Znakomitym pomysłem jest zapisanie się na specjalny kurs. Kitesurfing dla początkujących jest oferowany zarówno w formie grupowych, jak i indywidualnych zajęć, a ich cena waha się w granicach od kilkuset do kilku tysięcy złotych.