Odkryj radość z pływania kajakiem!

Kajakarstwo to sport idealny dla każdego! Dziesiątki rajdów i spływów, na które możesz wyruszyć wiosną i latem, sprawiają, że ta forma aktywności fizycznej na świeżym powietrzu z roku na rok przyciąga coraz więcej osób. Wybierając się na wyprawę, zapewniasz sobie niezapomnianą przygodę i fundujesz małą szkołę przetrwania. Jak cieszyć się z godzin spędzanych na wodzie?

Pływanie kajakiem – najczęstsze błędy

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych w trakcie pływania kajakiem jest brak osoby dowodzącej, która ustaliłaby odpowiedni szyk. Komandor, bo tak można ją nazwać, powinien być doświadczonym kajakarzem, który nawet w kryzysowych sytuacjach zachowa zimną krew, a przed wyruszeniem na wyprawę przygotuje przebieg spływu. To również on wyznacza osadę otwierającą i zamykającą, sprawdza wypożyczony sprzęt i podejmuje decyzję o ewentualnym zakończeniu wycieczki na kajakach w przypadku pogorszenia warunków atmosferycznych.

Kolejnym błędem jest brak odpowiedniego przygotowania do warunków atmosferycznych oraz braki w sprzęcie i zaopatrzeniu. Jednym z podstawowych przedmiotów, które należy mieć zawsze ze sobą, jest oczywiście telefon komórkowy. To właśnie on umożliwia kontakt ze światem w przypadku ekstremalnych i kryzysowych sytuacji. Niezbędne jest zapisanie w nim numerów do organizatora i właściciela wypożyczalni. Dzięki temu nawet zboczenie z kursu nie musi oznaczać zakończenia przygody, a sam spływ kajakowy będzie jeszcze bezpieczniejszy.

Kajakarstwo dla każdego, czyli o czym nie może zapomnieć początkujący kajakarz

Kajakarstwo to znakomita forma aktywności fizycznej dla każdego miłośnika wrażeń i sportów wodnych. Bez względu na to, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę ze spływami, czy jesteś już wieloletnim bywalcem tego typu wypraw, wybierając się na spływ, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Mowa oczywiście o zabraniu niezbędnych rzeczy – kapokach i wiosłach, i to najlepiej w wersji podwójnej, która uratuje Cię w przypadku uszkodzenia lub zgubienia pierwszego kompletu. Początkujące osoby mogą z powodzeniem wypożyczyć sprzęt. Pomocne okazują się także latarki, scyzoryki i apteczki oraz odpowiednie zabezpieczenie na telefon. Bez względu na pogodę nie możesz zapomnieć o kurtce przeciwdeszczowej, nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli wybierasz się na kilkudniowe pływanie kajakiem po jeziorze, weź ze sobą również ciepłą odzież na zmianę, materac, śpiwór, namiot oraz jedzenie i akcesoria kuchenne, np. kuchenkę gazową.

Bezpieczne pływanie kajakiem – jak uniknąć nieszczęśliwego wypadku?

Bezpieczne pływanie kajakiem to jedyny sposób na zapewnienie sobie niezapomnianej przygody. Z myślą o początkujących miłośnikach tego sportu doświadczeni kajakarze przygotowali kilka podstawowych zasad, dzięki którym unikniesz nieszczęśliwego wypadku.

  1. Odpowiednie zaplanowanie trasy spływu kajakowego jest kluczowe. W trakcie wybierania drogi, którą już wkrótce pokonasz, warto wziąć pod uwagę doświadczenie i możliwości każdego z uczestników wyprawy. Przed samym rozpoczęciem niezbędne jest również przeprowadzenie krótkiego szkolenia z czytania wody, omijania przeszkód, stosowanych sygnałów czy zachowania po wywrotce.
  2. Wybierając się na kajaki, zwróć uwagę na warunki atmosferyczne. Jeśli prognoza przewiduje silny wiatr czy opady deszczu – zrezygnuj z wycieczki dla bezpieczeństwa swojego i pozostałych uczestników. W przypadku, gdy gwałtowne załamanie pogody nastąpi w trakcie spływu, jak najszybciej udaj się do brzegu.
  3. Podczas spływu unikaj miejsc niebezpiecznych, kończ wyprawę przed zachodem słońca i zwracaj uwagę na inne pływające w tym samym momencie jednostki.
  4. Przed wyruszeniem upewnij się, że kapok jest właściwie założony, a żaden uczestnik spływu nie jest pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.
  5. W przypadku wywrotki zachowaj spokój i pod żadnym pozorem nie odwracaj kajaka na głębokiej wodzie. Uważaj także na przeszkody na swojej drodze – pod gałęziami należy przepływać pochylając się do przodu i zachowując odpowiednie tempo.

Niezapomniana przygoda – spływ kajakowy

Najlepszą przygodą dla grupy znajomych lub rodziny jest spływ kajakowy. Formy aktywności można podzielić na kilka rodzajów. Podstawowa kategoria to czas trwania – wyróżniamy wyprawy jednodniowe lub kilkudniowe. Te pierwsze są znakomitym pomysłem dla początkujących kajakarzy, podczas gdy na dłuższe wycieczki z powodzeniem mogą wybrać się doświadczone osoby, które już kolejny raz biorą udział w tak niezapomnianej przygodzie, jaką jest spływ kajakowy. Równie ważny jest stopień trudności – rekreacyjny, górski lub ekstremalny. Pierwszy rodzaj pozwala na naukę zasad bezpieczeństwa i podstawowych technik manewrowania oraz spokojną zabawę. Z kolei pozostałe dwa są zarezerwowane wyłącznie dla profesjonalistów, którzy nie boją się ekstremalnych wrażeń – w końcu warunki potrafią być nieprzewidywalne!

Najlepsze trasy dla kajakarzy w Polsce

Jedną z najlepszych tras dla kajakarzy w Polsce jest spływ Biebrzą, w trakcie którego masz możliwość cieszenia się dziką przyrodą i otaczającą Cię ciszą. Szeroka dolina, w której znajduje się nizinna rzeka, ma wolny, idealny dla początkujących nurt. Jeśli należysz do grupy doświadczonych kajakarzy, możesz rozpocząć wyprawę przy moście drogowym i zakończyć ją tuż przy Narwi. Kolejną trasą wartą uwagi jest Krutynia na Mazurach, która zainspirowała przedwojennego reportera do napisania książki. Otaczający ją Mazurski Park Krajobrazowy i Puszcza Piska tworzą doskonałą scenerię,w której nie brakuje również atrakcji dla najmłodszych – śluzy Guzianki.

Bezpieczne i pełne przygód spływy kajakowe

Pływanie kajakiem po jeziorze i rzece to doskonała rozrywka dla znajomych oraz rodzin. Kajakarstwo to sport dla każdego, kto uwielbia obcować z naturą i nie boi się wody. Aby jednak zafundować sobie maksymalną radość, pamiętaj o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, odpowiednim przygotowaniu i wybraniu trasy dopasowanej do swoich umiejętności.