Problemy z odchudzaniem

Żyjemy w czasach, w których tryb życia nie zmusza nas do ciągłego ruchu. Wręcz odwrotnie – praca, podróże, a także popularne sposoby spędzania czasu wolnego zwykle wiążą się z pozostawaniem przez długi czas w pozycji siedzącej. Dodatkowo współczesna dieta bogata jest w kalorie pochodzące z produktów o wysokiej zawartości tłuszczu i cukru. Te czynniki bardzo często skutkuje nadwagą w coraz młodszym wieku. Problem dotyczy obu płci, często nadprogramowe kilogramy pojawiają się już w dzieciństwie. Nadwaga to nie tylko problem estetyczny, ale także zdrowotny – wraz ze wzrostem masy ciała rośnie prawdopodobieństwo szeregu chorób, dlatego lekarze i dietetycy zwracają uwagę na to, jak istotne jest utrzymywanie właściwej masy ciała. Niestety wiele osób napotyka szereg trudności z odchudzaniem, które wynikają z różnych powodów.

Dlaczego nie można schudnąć

Każdy, kto próbował kiedykolwiek pozbyć się dodatkowych kilogramów, wie doskonale, że nie jest to proste zadanie. Niepowodzenia w odchudzaniu to dość powszechny problem, wynika on z wielu powodów, najczęściej dotyczy nieprawidłowo skonstruowanej diety. Pozostałe powody to zbyt mało ruchu w stosunku do przyjmowanych kalorii oraz choroby utrudniające odchudzanie. Aktualnie nie ma jednoznacznych dowodów naukowych na to, że nadwaga czy otyłość spowodowane są czynnikami genetycznymi. Co nie oznacza, że nie można jej „wynieść z domu”. Nieprawidłowych nawyków żywieniowych, takich jak spożywanie zbyt wielu kalorii czy źle zbalansowanej diety, każdy człowiek uczy się w domu rodzinnym. Posiłki obfitujące w produkty wysoko przetworzone, tłuszcze i cukry coraz częściej stanowią podstawę diety współczesnego człowieka. Już dzieci uczą się, że jedzenie słodyczy czy obiady w restauracjach typu fast food są czymś przyjemnym, czasami wiążą się z nagrodą lub są formą pocieszenia. Dlatego tak trudno z nich zrezygnować, a zamiana batoników i hamburgerów na jabłka czy brokuły wydaje się wprost niemożliwa. Jednak dietetycy nie mają co do tego wątpliwości, odpowiednio skomponowana dieta to podstawa do zachowania właściwej masy ciała.

Ruch jako czynnik wspomagający odchudzanie

Drugim czynnikiem, który wpływa na problemy z odchudzaniem, jest siedzący tryb życia. Mieszkańcy współczesnych miast najczęściej pracują w pozycji siedzącej. Wiele godzin spędzają przy biurku, a odpoczywają, siedząc przed telewizorem. Nowoczesna technologia sprawiła, że nie musimy pokonywać wielu kilometrów pieszo, idąc do pracy, szkoły czy na zakupy. Wszędzie możemy dojechać własnym samochodem lub komunikacją publiczną. W galeriach handlowych poruszamy się po piętrach, używając ruchomych schodów, w blokach jeździmy windą. Współczesny człowiek ma coraz mniej powodów do ruchu. Zmniejsza się więc ilość spalanych kalorii, ale podaż pozostaje na tym samym lub wyższym poziomie, co skutkuje nadwagą, a następnie nawet otyłością. Aby pokonać trudności z odchudzaniem, są dwa wyjścia – albo należy mniej jeść, albo więcej się ruszać. Oba rozwiązania są równie skuteczne, pod warunkiem, że będziemy się ich konsekwentnie trzymać. Dobrym pomysłem będzie, w miarę możliwości oczywiście, rezygnacja z dojazdów do pracy na rzecz spacerów albo przynajmniej zamiana wygodnego samochodu na komunikację publiczną. Szybki spacer na przystanek nie tylko przyspieszy metabolizm, ale także sprawi, że w organizmie wzrośnie ilość endorfin, co już z samego rana wpłynie pozytywnie na samopoczucie.

Otyłość jako skutek choroby

Istnieją także choroby powodujące trudności z odchudzaniem – to przez nie niektórzy ludzie nie mogą powrócić do optymalnej masy ciała. Jedną z najczęściej diagnozowanych chorób, które powodują nadwagę, są problemy z tarczycą. Niedoczynność tarczycy powoduje znaczne spowolnienie metabolizmu, co z kolei wpływa na szybkie przybieranie masy, nawet mimo małego apetytu. Kobiety borykające się z problemami z odchudzaniem powinny zostać zdiagnozowane w kierunku PCOS (policystyczne jajniki), to zaburzenie hormonalne może przejawiać się między innymi w nadprogramowych kilogramach. Zwiększenie masy u kobiet może też być skutkiem menopauzy.

Zbyt duże przybieranie na wadze może być powodowane także brakami pierwiastków w diecie. Na przykład niedobór chromu powoduje łaknienie na słodycze, co skutkuje szybkim wrostem masy ciała. Dobrze jest więc wzbogacić dietę o produkty bogate w chrom, takie jak jajka i pieczywo pełnoziarniste. Suplementację chromem warto poprzedzić wizytą u lekarza, ponieważ jego nadmiar jest szkodliwy. Trudności w odchudzaniu mają także osoby chore na cukrzycę typu 2. Niski poziom insuliny powoduje napady wilczego głodu, a w nieleczonej cukrzycy znacznie obniża się prędkość przemiany materii. W przypadku chorób przewlekłych skutkujących spowolnieniem metabolizmu pierwszym etapem jest diagnoza oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia, bez tego żadna dieta odchudzająca nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Jak zapobiec niepowodzeniom w odchudzaniu

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że nadwaga jest problemem, który prowadzi nie tylko do obniżenia się jakości życia, ale także do różnego rodzaju schorzeń. Nadwaga odpowiada za wiele chorób kardiologicznych, powoduje zawały czy udary, a także prowadzi do zwyrodnień stawów czy kręgosłupa. Warto więc podjąć wysiłek i zadbać o prawidłową masę ciała. Niestety nie jest to łatwe zadanie. Dość trudno jest zmienić nawyki żywieniowe, zwłaszcza jeśli przez wiele lat przyzwyczailiśmy się do diety pełnej cukru i słodyczy. Pierwszym etapem musi być znaczne ograniczenie cukru, czyli rezygnacja ze słodyczy. Następnie warto ograniczyć ilość tłuszczu w przygotowywanych potrawach.

Aby przyspieszyć efekty zmiany diety, należy zacząć się ruszać. Na początek wystarczą szybkie spacery, wraz ze wzrostem wydolności można zacząć biegać lub wybrać się na siłownię. Każdy kilogram, który dzięki temu zniknie z wagi, będzie doskonałym motywatorem pomagającym zwalczyć problemy z odchudzaniem. Warto podjąć ten wysiłek, aby móc dłużej cieszyć się dobrą kondycją i zdrowiem.