Spalaj kalorie podczas nurkowania!

Wakacje to czas relaksu i odprężenia, korzystania z uroków słońca i wszelkiego typu akwenów wodnych. Jest to także doskonały czas na odchudzanie przez nurkowanie. Sprawdźmy, jakie są zalety nurkowania oraz czy za pomocą tego coraz popularniejszego sportu możesz zgubić kilka zbędnych kilogramów.

Kurs nurkowania

Od kilku lat na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących kursy nurkowania. Mimo ogromnej popularności tego sportu warto podejść do niego racjonalnie. Podstawą jest wykonanie wszelkich badań sprawdzających, czy dana osoba może nurkować. Nawet jeśli Twoim zamiarem jest pływanie rekreacyjne, priorytetem jest Twoje bezpieczeństwo. Przed rozpoczęciem kursu i treningów zapoznaj się z listą dyskwalifikujących przeciwwskazań. Nurkować nie mogą osoby z nieleczonym nadciśnieniem tętniczym, chorobą dekompresyjną, cukrzycą, urazem ciśnieniowym ucha, przepukliną czy z przewlekłymi zwyrodnieniami układu kostno-stawowego.

Nurkowanie to fascynująca dyscyplina, która pozwala łączyć ciekawość świata i miłe spędzanie czasu ze sportem i spalaniem kalorii. Jeśli zatem zdecydujesz się na spędzenie wakacji na kursie nurkowania możesz liczyć na wiele korzyści zdrowotnych płynących z nurkowania. Do najczęściej wymienianych, oprócz redukcji tkanki tłuszczowej, zaliczyć można redukcję stresu, zmęczenia, poprawę krążenia krwi, odciążenie kręgosłupa czy zwiększenie wytrzymałości i pojemności płuc.

Różne rodzaje nurkowania

Z pewnością zaskoczymy Cię informacją, iż typów nurkowań jest kilka. Poznajmy te najbardziej popularne:

 • snorkeling to najbardziej znana forma spędzania wolnego czasu, czyli oglądanie ekscytującego podwodnego świata;
 • płetwonurkowanie to sposób na rekreacyjny relaks, również z dziećmi. Głębokość, na jaką się schodzi nie wynosi więcej niż 40 m;
 • dekompresyjne, wykonywane na bazie zwiększonego ekwipunku w warunkach podwyższonego ciśnienia;
 • freediving, czyli nurkowanie na wstrzymanym w płucach powietrzu.

Rozróżnić możemy również typy nurkowania odnoszące się do przestrzeni, jaką odwiedzamy:

 • wrakowe, czyli takie, które wiąże się z eksploracją wraku oraz nauką, jak powinno się poruszać wokół statku, platformy wiertniczej czy innej zatopionej maszyny;
 • jaskiniowe – to poruszanie się po głębiej zanurzonych partiach wraków, takich jak jego korytarze. Płetwonurkowie schodzą także do jaskiń, co może być niesamowitą przygodą.

Do profesjonalistów zawodowo zajmujących się nurkowaniem zaliczają się nie tylko instruktorzy, ale również osoby wykonujące prace podwodne.

Dlaczego warto nurkować?

Dlaczego warto nurkować? To pytanie z pewnością zadaje sobie każdy, kogo zainteresowała oferta szkół nurkowania. Zalet jest naprawdę wiele, także tych emocjonalnych, towarzyskich i relaksacyjnych. Nurkowanie to sport angażujący praktycznie wszystkie partie ciała, a co za tym idzie – jest skutecznym sposobem na odchudzanie. Podczas nurkowania wzmocnisz mięśnie łydek, ud, ramion oraz grzbietu. Dzięki wadze osprzętu, jaki obligatoryjnie trzeba ze sobą zabrać, zwiększy się też Twoja wytrzymałość.

Odchudzanie pod wodą to nie jest tylko hasło reklamowe szkół nurkowania, ale realny spadek wagi ciała, zależny od czasu przebywania pod wodą. Sprzyja mu intensywność zajęć i działań poza samym nurkowaniem, czyli dieta, jaką stosujesz i poziom regeneracji, na jaki sobie pozwalasz. Wysmuklenie sylwetki to konsekwencja wykonywania określonych ruchów i pływania z całym ekwipunkiem. Przyjmuje się, że osoba ważąca około 50 kilogramów podczas godzinnej sesji nurkowania rekreacyjnego spali około 350 kcal, zaś osoba ważąca w granicach 70 kilogramów około 490 kcal. W przypadku pierwszej osoby, by uzyskać takie same wyniki, musiałaby podnosić ciężary przez 80 minut, przez 60 minut ćwiczyć na symulatorze schodów czy przez 100 minut chodzić bardzo szybkim tempem (około 6 km/h).

Jak przebiega kurs nurkowania

Odkrycie pasji w nurkowaniu nie jest trudne, a jeśli dodatkowo liczyć można na darmowe odchudzanie, to wyjazd na kurs nurkowania jest przesądzony. Oczywiście każda szkoła proponuje inny program, jednakże wszystkie zajęcia podstawowe odbywają się na basenie. Większość szkół przed nauką nurkowania zapewnia pełen pakiet wykładów, które przybliżą zarówno samą dyscyplinę, jak i najważniejsze kwestie związane z Twoim bezpieczeństwem. Zajęcia na basenie, odbywające się już z całym osprzętem, mają nauczyć Cię podstawowych umiejętności, jakimi są:

 • montaż sprzętu nurkowego i jego sprawdzenie,
 • ubieranie sprzętu i dostosowanie go do siebie,
 • techniki poprawnego oddychania i poruszania się w wodzie,
 • odczytywanie sygnałów zagrożenia życia i zdrowia,
 • pięcio-punktowe zanurzanie i wynurzanie,
 • prawidłowe techniki wyjmowania i oczyszczania automatu oddechowego,
 • ubieranie i rozbieranie się na powierzchni wody oraz na brzegu,
 • bezpieczne wychodzenie z wody.

Po opanowaniu podstaw, uczestnik zazwyczaj otrzymuje certyfikat i może przystąpić do kursu na wyższym poziomie. Ciekawą formą na spędzenie kilku sezonów letnich na nurkowaniu jest zdobywanie kolejnych specjalności, w tym wiedzy, jak zachować się w sytuacji nagłego zagrożenia życia. Nurkowanie to z pewnością interesujący sposób na spędzanie wolnego czasu nie tylko w wakacje. Wiele szkół oferuje kursy weekendowe w Polsce, jak i za granicą. Chorwacja, Czarnogóra czy Egipt to tylko część miejsc na mapie, do których chętnie zmierzają zwolennicy nurkowania. Jeśli zatem Twoim celem jest połączenie ekscytującej przygody ze spalaniem kalorii to zdecydowanie nurkowanie jest dla Ciebie, a odchudzanie pod wodą brzmi doskonale.