Wyzwanie – odchudzanie

Zbliżający się okres wiosenno – letni to czas, w którym wiele osób planuje odchudzanie, by na lato wyglądać pięknie i szczupło. Drakońskie diety, pełne rygory posiłki, liczne wyrzeczenia i mordercze treningi. Tak właśnie wyobrażasz sobie etap, który właśnie chcesz rozpocząć. Skuteczne odchudzanie nie musi jednak tak wyglądać. Poznajmy zasady decydujące o Twojej nowej, szczupłej sylwetce.

Zalety odchudzania

Zrzucenie kilku lub kilkunastu kilogramów to cel niemal każdej kobiety i wielu mężczyzn. Trend szczupłej, zarysowanej mięśniami sylwetki ogarnął całe społeczeństwo. W konsekwencji, prawie każdy ma na swoim koncie przynajmniej jedną udaną lub nieudaną próbę odchudzania. Wiele osób skarży się na to, że pomimo wielu wyrzeczeń i włożonego wysiłku, szybko tracą uzyskane efekty powracając do poprzedniej wagi. Rozwiązaniem jest rozsądne, bezpieczne odchudzanie, które nie odbije się na zdrowiu i zniweluje efekt jojo.

Wśród zalet odchudzania nie sposób nie wymienić uzyskanej lekkości. To uczucie, które od razu jest widoczne nie tylko w sposobie poruszania się, ale również w ogromnej chęci do działania i zwiększonej energii. Każdy kilogram mniej to także lepszy humor i nastawienie do życia. Odchudzanie ma również swoje odzwierciedlenie w kwestiach zdrowotnych, takich jak zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, obniżenie cholesterolu, skuteczna walka z nadciśnieniem czy pomoc w utrzymaniu poziomu cukru na odpowiednim parametrze, co docenione zostanie przez osoby chorujące na cukrzycę. Jak widać zalet jest wiele a jest to tylko część czynników. Symptomem, jaki od razu zauważysz to pozytywny wpływ odchudzania na Twoje samopoczucie.

Kiedy powstaje konieczność rozpoczęcia odchudzania?

Wiele osób rozpoczyna kurację odchudzającą mimo braku realnej konieczności. Jakie są zatem zasady określające wskazanie do stosowania diety i wzmożonej aktywności fizycznej? W pierwszej kolejności należy obliczyć własny wskaźnik BMI. Body Mass Index to wartość, która pozwala każdemu mężczyźnie i kobiecie uplasować się w zakresie wskazującym niedowagę, normę, nadwagę, otyłość lub poważną otyłość.

Według klasyfikacji otyłości WHO rozróżnić można następujące, rozszerzone wartości

  • mniej niż 16 – wygłodzenie
  • 16 – 16.99 – wychudzenie
  • 17 – 18.49 – niedowaga
  • 18.5 – 24.99 – wartość prawidłowa
  • 25 – 29.99 – nadwaga
  • 30 – 34.99 – I stopień otyłości
  • 35 – 39.99 – II stopień otyłości
  • powyżej 40 – III stopień, czyli otyłość skrajna

Wskaźnik BMI możesz obliczyć samodzielnie poprzez użycie prostego wzoru. Znać musisz dwie wartości – masę ciała i wzrost. Dzieląc masę w kilogramach przez wzrost w metrach do kwadratu uzyskasz orientacyjne wartości, które mogą być podstawą do podjęcia decyzji o odchudzaniu. Z pewnością będzie nią uzyskana wartość powyżej 25 – to sygnał, którego lepiej nie lekceważyć. Oczywiście wpływ na ostateczną decyzję ma również Twój stan zdrowia. Nikt nie chce przecież zrujnować go dla szczupłej sylwetki.

Zasady zdrowego odchudzania

Radykalne diety z pewnością nie są dobrym rozwiązaniem. Prędzej czy później musisz wrócić do normalnego żywienia, co oczywiście wiąże się z efektem jojo. W konsekwencji większość osób przez cały czas jest na diecie z małymi przerwami na wzrost wagi. Warianty odchudzania są dwa – pierwszy z nich to obniżenie ilości spożywanych kalorii w stosunku do tych, które codziennie wydatkujesz a drugi to wydatkowanie więcej energii niż spożywasz. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest obniżenie o około 300 – 400 kcal ilości spożywanych kalorii, niż wynika to z dziennego zapotrzebowania, plus wdrożenie ulubionej aktywności fizycznej typu rower, bieganie, spacery czy skakanie na trampolinie. Sprawdźmy zatem jakie według specjalistów są podstawowe zasady kuracji odchudzającej.

Podjadanie między posiłkami

Pierwszym dylematem, jaki wiąże się z odchudzaniem jest podjadanie między posiłkami. Z pewnością należy je wyeliminować lub chociaż zastąpić lepszymi przekąskami. Podjadanie weszło nam w krew – chwilowa ochota na coś słodkiego czy słonego sprawia, że marzenia o zdrowym odżywianiu legną w gruzach. Jeśli nie możesz całkowicie zrezygnować z podjadania między posiłkami zamień batonika, chipsy czy kanapkę z serem na jabłko, pomidora czy inne warzywa lub owoce.

Oczyszczenie organizmu przed odchudzaniem

Od pewnego czasu zwraca się szczególną uwagę na oczyszczenie organizmu przed odchudzaniem. W tym celu najlepiej postawić na produkty, które wspomagają naturalną detoksykację. Takim produktem będzie witamina C. Specjaliści, jako codzienne oczyszczanie polecają wyciśnięty do szklanki ciepłej wody sok z połówki cytryny. Picie go codziennie rano na czczo to skuteczna walka ze zbędnymi kilogramami, odpowiednie nawodnienie i trawienie, usunięcie toksyn oraz zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu.

Odchudzanie, a głodówka

Głodówka to jedna z najgorszych rzeczy, jakie możesz zafundować swojemu organizmowi. Tego typu działanie wiązać się może z licznymi deficytami. Zdecydowanie zalecamy racjonalne żywienie.

Znaczenie wody podczas odchudzania

O znaczeniu wody podczas odchudzania wie chyba każdy. Przede wszystkim odpowiednie nawodnienie to również sposób na pozbycie się toksyn z organizmu. Woda to produkt niskokaloryczny a skutecznie tłumiący uczucie głodu, więc spokojnie możesz sięgnąć po nią między posiłkami. Dodatkowo, pijąc dużo wody przyspieszasz metabolizm, spalanie tkanki tłuszczowej a składniki aktywne szybciej dostają się do organizmu. Zdecydowanie jest to konieczny punkt na liście każdej odchudzającej się osoby.

Tłuste potrawy i białko podczas odchudzania

Odchudzanie to automatyczne odrzucenie wszelkiego typu tłustego jedzenia. Nie oznacza to jednak, że nie masz spożywać tłuszczów, gdyż są one niezbędne. Zamień jednak tłuste, niezdrowe potrawy na orzechy, tłuste ryby morskie, migdały czy nasiona. Nie należy eliminować również białka, szczególnie wówczas gdy chcesz nie tylko zrzucić kilka kilogramów, ale również zbudować mięśnie. Białko będzie Ci wówczas niezbędne.

Jak widzisz, skuteczne odchudzanie to przede wszystkim racjonalna dieta, brak podjadania między posiłkami, małe porcje, rezygnację z produktów wysoko przetworzonych i tłustych potraw, picie odpowiedniej ilości czystej wody oraz wdrożenie aktywności fizycznej. Życzymy wielu sukcesów i pięknej, zdrowej sylwetki.