Zioła odchudzające

Odchudzanie to długotrwały proces wymagający zmiany diety, a także wprowadzenie do swojego życia odpowiedniej dawki ruchu. Rezygnacja ze słodyczy czy redukcja ilości spożywanych kalorii to najlepszy sposób na rozpoczęcie procesu odchudzania, aby go przyspieszyć, można wprowadzić dodatkowe elementy. W sklepach i aptekach można znaleźć szereg preparatów mających na celu wspomożenie spalania kalorii, jednak skuteczność większości z nich nie jest zbyt duża. Naturalnym, a do tego skutecznym i sprawdzonym sposobem na przyspieszenie odchudzania są zioła na odchudzanie.

Zioła wspomagające odchudzanie

Dobrze dobrane zioła wpływają na przyspieszenie procesu spalania tłuszczu oraz pomagają skutecznie oczyścić organizm z zalegających w nim toksyn. Oprócz tego dieta ziołowa przyczynia się do wzrostu odporności i redukcji stresu. Witaminy, składniki mineralne oraz flawonoidy będące naturalnymi antyoksydantami mają także wpływ na zachowanie witalności i młodego wyglądu. Wśród ziół najczęściej używanych w celu odchudzania można wymienić różne ich kategorie, na przykład zioła hamujące apetyt, zioła przyspieszające spalanie tłuszczu i oczyszczające z toksyn oraz zioła o działaniu diuretycznym, czyli pozwalające pozbyć się nadmiaru wody z organizmu.

Aby zioła odchudzające działały, należy przyjmować je regularnie przez dłuższy czas, a najlepiej włączyć je na stałe do diety. Można zastępować nimi klasyczną herbatę lub pić jako dodatkowy napój w ciągu dnia. Jednak należy zwrócić uwagę, że same zioła nie mają szansy zadziałać, jeżeli w diecie nadal będzie znajdowało się zbyt wiele kalorii, zwłaszcza pochodzących z cukru i tłuszczu. Idealnym i skuteczny połączeniem jest dieta niskokaloryczna, odpowiednia dawka ruchu, dopasowana do indywidualnych możliwości, oraz codzienna porcja odpowiednio dobranych ziół na odchudzanie.

Jakie zioła są najlepsze na odchudzanie?

Zastanawiając się nad tym pytaniem, można znaleźć naprawdę szeroki wybór ziół, które można stosować pojedynczo lub w specjalnie przygotowanych mieszankach. Wśród najczęściej polecanych ziół wymienia się w pierwszym rzędzie te, których zadaniem jest regulacja trawienia. Zioła popularne w kuchni, takie jak oregano, tymianek, bazylia, rozmaryn i mięta poprawiają przemianę materii, a co się z tym wiąże, przyspieszają spalanie kalorii. Komponując ziołową dietę odchudzającą, warto włączyć je na stałe do repertuaru kuchennych przypraw. Herbatka miętowa pita po posiłku wspomaga trawienie. Podobne działanie mają mniszek pospolity, fiołek trójbarwny oraz melisa, ceniona za właściwości uspokajające.

Na liście ziół odchudzających znajdują się także leki moczopędne, takie jak kolendra, ortosyfon groniasty czy jastrzębiec kosmaczek. Znanym od lat diuretykiem jest pokrzywa, która pita kilka razy dziennie dostarcza organizmowi cennych składników mineralnych, wpływających na poprawę stanu włosów i paznokci. Wśród ziół odpowiedzialnych za spalanie tłuszczu wymieniane są zielona i czerwona herbata – pu-erh, a także yerba mate i guarana. Napary z tych ziół nie tylko wspomagają metabolizm tłuszczów, ale także dodają energii, pobudzają i działają pozytywnie na procesy myślowe.

W jaki sposób używać ziół wspomagających odchudzanie?

Najłatwiejszym sposobem jest dodanie ziół odchudzających do codziennego jadłospisu. Gotując, warto używać wielu ziół, które nie tylko pozwolą przyrządzić smakowity posiłek, ale także wpłyną dobroczynnie na nasz organizm. Zioła, takie jak na przykład kolendra czy kozieradka mają specyficzny smak i zapach, ale warto się do nich przekonać. Kozieradka dodatkowo wpływa hamująco na łaknienie. Imbir, oregano oraz pieprz należą do grupy przypraw, które nie tylko pomagają spalać tłuszcz, ale także blokują ponowne jego wchłanianie.

Ponadto, warto pić herbatki, w których głównym składnikiem są zioła na odchudzanie. W zależności od potrzeb można je spożywać raz lub kilka razy dziennie, zastępując nimi zwyczajowo spożywane napoje. Warto pamiętać, że niektóre zioła, takie jak na przykład senes czy łopian mają za zadanie przyspieszenie perystaltyki jelit, czyli mają działanie silnie przeczyszczające. Nie należy więc stosować ich zbyt często. Z kolei guarana czy yerba mate mają działanie pobudzające, nie powinno się więc pić ich wieczorem. W przypadku ziół moczopędnych pite w nadmiarze mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu i wypłukania składników mineralnych.

Jakie są przeciwwskazania do korzystania z diety ziołowej

Zioła bardzo często traktowane są jako zupełnie bezpieczne uzupełnienie diety, ale nie można zapominać o tym, że niektóre z nich zawierają składniki o bardzo silnym działaniu. Dlatego przed rozpoczęciem stosowania ziołowej diety odchudzającej warto najpierw zapoznać się z ich działaniem, najlepiej konsultując się ze specjalistą. Zioła takie jak mięta, rumianek czy melisa można wprowadzić do diety większości ludzi, nawet dzieci, pod warunkiem, że nie jest się na nie uczulonym. W przypadku wielu innych ziół należy zapoznać się z przeciwwskazaniami do ich stosowania. Większość ziół wchodzi w różnego rodzaju interakcje z przyjmowanymi lekami, dlatego w przypadku chorób przewlekłych należy podchodzić do nich szczególnie ostrożnie.

Naturalny skład mieszanek ziołowych często sugeruje, że są one absolutnie bezpieczne, niestety nie do końca jest to prawda. Spożywane w nadmiarze mogą stać się przyczyną uciążliwej biegunki, która może prowadzić do odwodnienia organizmu. Zbyt długie przyjmowanie ziół stymulujących jelita może skutkować ich rozleniwieniem, co z kolei może być powodem zaparć. Największym jednak problemem mogą być interakcje ze stale przyjmowanymi lekami. Siemię lniane czy nasiona babki płesznik używane jako środek hamujący apetyt mogą wpływać na osłabienie wchłaniania zażywanych leków. Ziele dziurawca używane jako preparat moczopędny może negatywnie wpłynąć na środki antykoncepcyjne oraz leki przeciwzakrzepowe. Dlatego w przypadku osób starszych czy przewlekle chorych włączenie ziół odchudzających do diety musi być poprzedzone konsultacją z lekarzem.